07.04.2015

Kovači i vitezovi preduzetništva

Piše: Dejan Marković

Dostignuća mladihAlumni klub Dostignuća mladih u Srbiji započeo je šestu godinu postojanja. Kao pred detetom koje kreće u predškolsko, pred klubom su danas otvorena neka nova vrata iza kojih je osnovni zadatak podsticanje mladih da razmišljaju van okvira lokalnog nivoa, da postanu svesni svog potencijala i tako doprinesu pozitivnim promenama u društvu. Alumnize.RS (Alumni klub Dostignuća mladih u Srbiji) usmerava učenike na put pravljenja veze između školskog, studentskog i poslovnog života.

Kada sam odlučio da postanem deo preduzetničkih programa Dostignuća mladih u Srbiji, kada sam pokrenuo učeničku kompaniju u srednjoj školi i kada sam sa svojim timom bio pozvan na nacionalno finale takmičenja za najbolju učeničku kompaniju Srbije u Beogradu, nisam znao da tu postoji i nešto više. Moj tim je za nekoliko bodova ostao bez trećeg mesta, a bili smo sigurni da zaslužujemo pobedu i put na evropsko finale. Pomalo nezadovoljni, ali nikako razočarani, pozdravili smo prestonicu i vratili se u svoj rodni kraj.

Sav trud uložen od jeseni do proleća, svaki minut posvećen ličnom razvoju i obrazovanju, svaka reč izgovorena radi motivisanja članova tima našeg učeničkog preduzeća, izrečena radi ostvarivanja postavljenih kompanijskih ciljeva, svo vreme utrošeno na razumevanje saveta profesora koji su bili mentori preduzetničkog programa, bilo je vredno iskustva stečenog za jednu školsku godinu. Od prvog okupljanja zainteresovanih učenika, preko definisanja delatnosti, podele uloga, do prve aktivnosti i prve čestitke profesora, rukovodstva škole i sugrađana, znali smo da smo postali deo nečeg posebnog. Znali smo da smo drugačiji i bili smo spremni da pokažemo svima da naš grad, da Srbija još uvek ima omladinu koja želi i može da napravi pozitivne promene.

Dostignuća mladihTrenutak u kome sam pred razrednim starešinom izgovorio rečenicu da mi je žao što nismo osvojili nijedno od prva tri mesta, ali da mi nije žao nijednog minuta provedenog u ovom preduzetničkom programu, pretvorio se u poziv da budem deo četvoročlane delegacije koja će predstavljati Srbiju na evropskoj konferenciji mladih lidera u Danskoj. Tako je posvećenost radu doprinela planiranju mog leta, a to leto obeležilo je mnoge moje odluke.

Inspirišući događaj pod nazivom „Lideri za održivu budućnost“ okupio je mlade Evropljane koji su prepoznali važnost preduzetništva i spoznali preduzetnički duh u sebi. Neverovatan osećaj zadržao se nakon svih ovih godina, a tokom kojih je trebalo steći njihovo poverenje – posebno onih koji nisu znali mnogo o Srbiji. Mogućnost da sedite u istoj prostoriji sa mladim ljudima iz čitave Evrope, u prostoriji u koju ste svi dobrovoljno ušli da biste nešto zajedno stvorili, uprkos svim kulturološkim, ekonomskim i socijalnim različitostima, posebna je draž među bivšim polaznicima preduzetničkih programa. Da stvari budu još romantičnije, nije retkost da se među alumni članovima razviju i prisnija osećanja pa onda imamo međunarodne alumni brakove, kumstva koja ne poznaju granice i dirljive trenutke kada stigne razglednica od prijatelja sa drugog kontinenta koja počinje sa:

“… Godine su prošle od kako smo se upoznali, od onog letnjeg osnivačkog sastanka Alumni kluba. Bez obzira na sve prepreke na koje smo naišli, nismo odustajali. Istrajali smo sa verom u ideju, u poziv. A ta istinska vera i posvećenost su ono što smo cenili jedni kod drugih i što ćemo uvek ceniti…”

Dostignuća mladihDanas, na neki čudan način, naša alumni mreža je mnogim vezama ostala povezana sa danskim alumni klubom. Ne samo da smo svoje alumni putovanje započeli u Danskoj i stekli prijateljstva koja i dalje traju, već smo se prošle godine upravo sa Kopenhagenom nadmetali za mesto domaćina prvog ikad održanog jesenjeg sastanka nacionalnih koordinatora evropskih alumni klubova. Na naše veliko zadovoljstvo, poverenje i čast su ukazani Beogradu. Evropska skeptičnost ubrzo se pretvorila u balkansku toplinu i sastanak u Beogradu ocenjen je kao jedan od onih koji postavljaju nove standarde u našoj međunarodnij mreži. Kao jedina zemlja u Evropi koja ima aktivan alumni klub, a nije članica EU, ne računajući Norvešku i Švajcarsku koje su ponosne na svoju neutralnost, Srbija se pozicionirala kao izuzetno važna članica, čiji je ugled na međunarodnoj alumni sceni dostigao svoj trenutni vrhunac uspešnosti. Sve to postignuto je timskim radom, a taj timski rad nas je učinio nepobedivima.

dm_dm_004Što se mene tiče, u Dansku sam ušao sa vizom u pasošu, a iz nje izašao sa vizijom u glavi. Da, mi to možemo! Ima među nama mladih koji se obrazuju, koji se hrane znanjem, radoznalih mladih ljudi koji žele i koji mogu pozitivno da utiču na našu realnost, a ova mreža ima najveću koncentraciju takvih. Tome u prilog govore ne samo razne evropske statistike o poslovnoj uspešnosti bivših polaznika preduzetničkih programa, već i pojedinačni primeri srpskih članova koji su počeli da grade karijere u velikim međunarodnim korporacijama ili osvajaju tržišta sa firmama koje su osnovali samostalno ili sa ljudima iz alumni mreže. Prošle godine, kada su Srbiju zadesile strašne poplave, podrška je stizala sa svih strana. Poziv za pomoć poplavljenoj Srbiji našao je svoje mesto i u glavnoj publikaciji evropske alumni mreže, preko koje se komunicira sa svim članovima. Da, to je alumni duh – zajedništvo, podrška, očuvanje plamena i deljenje znanja, mogućnosti i resursa kao znak brige koju vodimo jedni o drugima. Kovači i vitezovi u jednom, sadašnji i budući preduzetnici.

Mladi u Srbiji treba da shvate da pobednici nisu uvek oni koji podižu pehar na kraju utakmice. Nije važno koliko sporo idete, koliko nesigurno i nestabilno koračate, već je važno da uvek idete napred, ka svom cilju. Čime god da se budete bavili u životu, preduzetnički duh će vam davati snagu da izdržite radeći ono što većina ljudi ne želi da radi, da biste sutra radili ono što većina ljudi ne može da radi.

***

Dejan MarkovićDejan Marković je student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu i jedan od osnivača Alumni kluba Dostignuća mladih u Srbiji – Alumnize.RS.

Sebe pronalazi u poslovnom okruženju i međunarodnom društvu.

Rad na kombinovanju formalnog znanja iz oblasti telekomunikacija i IT-a sa praktičnim poslovnim veštinama stečenim kroz vanfakultetske aktivnosti doveo ga je, još u toku studija, do angažovanja u timu za dizajniranje servisa i razvoj proizvoda u vodećoj telekomunikacionoj kompaniji u Srbiji.

Dostignuća mladih u Srbiji / Junior Achievement Serbia

Dostignuća mladih u Srbiji / Junior Achievement Serbia

Organizacija "Dostignuća mladih u Srbiji" (Junior Achievement Serbia) već 10 godina sprovodi obrazovne programe iz oblasti preduzetništva i finansijske pismenosti u osnovnim i srednjim školama širom Srbije i jedna je od 123 nacionalne organizacije u okviru globalne mreže "Junior Achievement Worldwide" koja postoji od 1919. godine. U okviru sprovođenja programa, tokom čitave godine organizuju se takmičenja, sajmovi i konkursi, koji pružaju mogućnost učenicima da kroz praksu neguju preduzetnički duh.

  1. Za sada nema komentara - zašto ne biste bili prvi?